Language Switcher

AU Commission Leadership

Chairperson
The Chairperson of the Commission is the Chief Executive Officer, legal representative of the AU and the Commission’s Accounting Officer (Commission Statutes, article 7). The Chairperson is directly responsible to the Executive Council for the discharge of her duties.

Chairperson : H.E Dr. Nkosazana Dlamini Zuma, South Africa2012–(current)

Deputy chairperson
The Deputy Chairperson assists the Chairperson in the execution of his or her functions and ensures the smooth running of the Commission in relation to administrative and financial issues. The Deputy acts as the Chairperson in her absence.

Deputy chairperson: Erastus Mwencha, Kenya 2008–(current)

Commissioners

Eight commissioners are elected by the AU Executive Council and appointed by the Assembly. Appointments are declared during the Assembly Summit following the Executive Council elections. Terms are for four years, renewable once (Commission Statutes, article 10).

Under article 6 of the Commission Statutes, the region from which the Chairperson and Deputy Chairperson are appointed is entitled to one commissioner each. All other regions shall be entitled to two commissioners. At least one commissioner from each region shall be a woman.

The Commissioners support the Chairperson in running the Commission through their assigned portfolios: peace and security; political affairs; infrastructure and energy; trade and industry; social affairs; rural economy and agriculture; human resources, science and technology; and economic affairs.

Commissioners have the responsibility to implement all decisions, policies and programmes relating to their portfolios (Commission Statutes, article 11).

Commissioners

Commissioner for Peace and Security
Smail Chergui, Algeria (elected in October 2013)

Commissioner for Political Affairs
Aisha Abdullahi, Nigeria (elected in July 2012)

Commissioner for Infrastructure and Energy
Elham Mahmoud Ahmed Ibrahim, Egypt (elected in January 2008; re-elected in July 2012 for a second term)

Commissioner for Social Affairs
Mustapha Sidiki Kaloko, Sierra Leone (elected in July 2012)

Commissioner for Trade and Industry
Fatima Haram Acyl, Chad (elected in July 2012)

Commissioner for Rural Economy and Agriculture
Tumusiime Rhoda Peace, Uganda (elected in January 2008; re-elected in July 2012 for a second term)

Commissioner for Human Resources, Science and Technology
Martial De-Paul Ikounga, Congo (elected in January 2013)

Commissioner for Economic Affairs
Anthony Mothae Maruping, Lesotho (elected in January 2013)